November 17-e a Koraszülöttek Világnapja, valamint debrecenben az első Debrecenimami Családi nap, amin mi is részt veszünk.
Na de mi köze a kettőnek egymáshoz?
Kollégáink közül van néhány nagyon kreatív és a segítségünket és a támogatásunkat kérték egy jótékonysági projekthez.
November 17-ig minél több KORIP-ot szeretnének készíteni a debreceni koraszülött babáknak. Ők adták a kreativitásukat és a kézügyességüket, mi pedig az alapanyaghoz járultunk hozzá anyagilag.
Már el is készült 30 korip, és még messze a határidő, úgyhogy szépen fognak szaporodni.
Mi a korip és mire jó?
2013-ban Dániában egy csapat önkéntes koraszülött babák számára kis polipokat kezdett el horgolni. A polipkák karjai amellett, hogy az ölelést, a biztonságot szimbolizálják, abban is segítséget nyújtanak, hogy a csövek helyett azokat fogják, azokba kapaszkodjanak a kicsik. A köldökzsinórt is hivatott pótolni a polipok karja, amelynek megragadása az anyaméh biztonságát eleveníti fel a koraszülött babákban, nyugtatólag hatva rájuk.
A kezdeményezés hamar pozitív visszhangot kapott, és a koraszülött osztályokon elkezdték alkalmazni a kis nyolckarúakat.
A világ számos országában elterjedt használatuk, Magyarországon 2015-ben a KORE (Koraszülöttekért Országos Egyesület) a dán ötletgazdák áldásával kezdte el a minta adoptálását Varga Kati (Vatikati) segítségével. Az általa leírt minta jóváhagyása után tavaly júliusban kerültek a hazai koraszülött osztályokra az első polipkák. Neonatológus szakemberekkel konzultálva az esetlegesen felmerülő problémákról (pl. tisztíthatóság, sterilizálás) további finomítások után végül kialakult az a standard, ami mindenben megfelel a honi feltételeknek. A végleges minta kialakításánál fontos szempont volt, hogy a koraszülőknek is kedves jelenség legyen kisbabájuk első “társa”. (forrás: koraszulott.com)