Gyógynövényt a konyhapultról
Amikor a gyógynövényekre gondolunk, akkor az első között jut eszünkbe az echinacea, ha megfáztunk, vagy a cickafarkfű, ha vérzéscsillapításra van szükség, pedig számos panaszra a fűszeres polcunk kinyitása után is találhatunk természetes megoldást.
Az egyik legsokoldalúbban használható mindennapi fűszerünk a kakukkfű.
A téli, nyálkás időszakban érdemes szem előtt tartani, és különböző módokon akár naponta is fogyasztani a kakukkfű illatos leveleit.
Mikor keressük a megoldást a kakukkfű használatával?
Ha köhögünk: a kakukkfű kiválóan tisztítja a nyálkahártyát, így a rendszeres kakukkfűtea fogyasztása segíti a panaszok enyhítését, ízét kevés mézzel tompíthatjuk.
Ha fertőtlenítés szükséges: gombaölő, antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik a kakukkfű. Lábgomba esetén lábfürdőként, torokfertőzés esetén öblögetőként is használható. Illóolaja a lakás levegőjének fertőtlenítésére is használható.
Ha sok a stressz: a kakukkfű kiváló idegnyugtató és segít enyhíteni a stressz okozta tüneteket. 1-2 csésze kakukkfű tea elkortyolgatása segíti idegeink lecsillapodását.
Ha nehéz ételt fogyasztunk: a kakukkfű segítségünkre lehet a nehéz ételek emésztésénél, a puffadás és teltségérzet csökkentésénél.
Ha pattanásokkal küzdünk: a kakukkfű, méz, zöld agyag és tamanu olaj keveréke segíthet a problémán.
- 1 teáskanál szárított kakukkfű
- ½ teáskanál zöld agyag
- ½ teáskanál méz
- ¼ teáskanál tamanu olaj
Egy mozsárban, vagy kávédarálóban őröljük porrá a kakukkfüvet. Adjuk hozzá a zöld agyagok, majd keverjük hozzá a mézet és a tamanu olajat (ha a bőre túlzottan zsíros, akkor az olaj helyett adjunk még a keverékhez mézet).
A keveréket ujjainkkal oszlassuk el a problémás bőrfelületen, majd 5-10 perc után egy forróvizes törölközőt helyezzünk az arcunkra, majd 30 másodperc után mossuk le.
Ha a zöld agyag nem elérhető akkor helyettesíthetjük kaolinnal vagy egyéb kozmetikai célú agyaggal is.